II Niedziela po Narodzeniu Pańskim – 01.01.2017 r.

Ogłoszenia parafialne

  1. Dziękujemy za wspólnie przeżytą Eucharystię w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

 

  1. W piątek przypada uroczystość Epifanii czyli Objawienia Pańskiego, w tradycji nazywana świętem Trzech Króli. Msze św., wg porządku niedzielnego – z poświęceniem kredy i kadzidła. W Kościele powszechnym jest to czas modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Na ten cel zostanie przeznaczona ofiara z tacy. Z racji uroczystości nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W trakcie Mszy św. o godz. 12.15 będzie śpiewał chór „Magnificat”. O godz. 18.00 na Mszę św. i koncert kolęd zaprasza chór „Octava”.

 

  1. Członków Rady Parafialnej zapraszamy na spotkanie opłatkowe w piątek po Mszy św. wieczornej i po koncercie o godz. 19.30.

 

  1. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca – nabożeństwa okolicznościowe o godz. 17.30. Tradycyjne w pierwszy piątek przed Mszą św. o godz. 18.00 zbiórka do puszek na pomoc dla Domu Samotnej Matki w Żaganiu.

 

  1. 07 stycznia w sobotę zapraszamy na pierwsze po przerwie świątecznej spotkanie Oazy Dzieci Bożych o godz. 12.30 w Domu Katechetycznym

 

  1. Od 2 stycznia zaczynamy wizytę duszpasterską – „kolędą”. Chcielibyśmy odwiedzić wszystkie rodziny i osoby samotne, które pragną błogosławieństwa i spotkania ze swoimi duszpasterzami. Dlatego prosimy o wspólną troskę w przygotowanie i przebieg tych spotkań. Plan kolędy zamieszczony jest w gablocie i na stronie internetowej.

 

  1. W dni powszednie kolęda rozpoczyna się o godz. 15.30, w soboty o godz. 11.00, w niedziele i uroczystości o godz. 15.00.

 

  1. W trakcie kolędy będzie odprawiana Msza św. o godz. 18.00, stąd prosimy o wyrozumiałość w razie jakichkolwiek niedogodności. Od poniedziałku do piątku zapraszamy tradycyjnie od godz. 17.30 do adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

  1. W okresie kolędy kancelaria parafialna czynna jest w soboty od godz. 09.00 do 10.30.

 

  1. W następną Niedzielę obchodzimy Uroczystość Chrztu Pańskiego.

 

  1. Dziękujemy za złożone ofiary w tym tygodniu i za każdy gest pomocy. Różom Różańcowym dziękujemy za troskę o nasz kościół.

 

  1. Życzymy pokoju i błogosławieństwa Bożego na cały Nowy Rok.

 

  1. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp.: Irena Zagórska, Zofia Chrząszcz. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Ks. Jarosław Stoś – proboszcz

Sprawozdanie duszpasterskie

parafii pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu w roku 2016

 

 

Codzienny rytm życia wiary naszej wspólnoty parafialnej, która liczy 7 tysięcy wiernych, wyznaczało życie sakramentalne. I tak:

 

A1. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy około 16 % naszych parafian.

A2. Sakrament chrztu św. przyjęły osiemdziesiąt trzy osoby, w tym 37 ze związków sakramentalnych i 47 ze związków niesakramentalnych.

A3. W tym roku nie odbyła się I Komunia św. ze względu na reformę szkolnictwa.

A4. Sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Tadeusza Lityńskiego przyjęły 62 osoby ze szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie przygotowuje się w dwóch grupach – 127 osób do przyjęcia sakramentu bierzmowania, w tym siedem osób dorosłych.

A5. Sakrament małżeństwa zawarły dwadzieścia dwie pary.

A6. Z wspólnoty odeszło do wieczności dziewięćdziesięciu czterech naszych parafian.

A7. Katechizacją w szkołach na terenie parafii objętych jest 96% dzieci i młodzieży. O katechezę troszczy się 6 katechetów: ks. Jędrzej Polak, ks. Paweł Grzesiak, pani Anna Nowak, pani Teresa Fajger, pan Tomasz Barnaś oraz pani Jolanta Maziarz.

 

Życie wiary nasi parafianie pogłębiali również przez udział we wspólnotach kościelnych, które działają w naszej parafii. I tak:

 

  • Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej: – posługę pełni 7 szafarzy,

 

  • Ministranci: 16 ministrantów, 8 lektorów, 1 kandydat,

 

  • Schola młodzieżowa: 8 osób,

 

  • Schola dziecięca: 12 osób,

 

  • Chór parafialny „Magnificat” liczy 24 osób: kierownik: Edward Bajon

 

  • Krąg Domowego Kościoła: 1 krąg o stażu kilkunastu lat liczący 4 małżeństwa,

 

  • Oaza Dzieci Bożych: 20 osób,

 

  • Oaza Młodzieżowa: 18 osób,

 

  • Przyjaciele Paradyża: 20 osób,

 

  • Wspólnota Krwi Chrystusa: 14 osób,

 

  • Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym: 10 osób

 

  • Wspólnota Żywego Różańca: 6 Róż Kobiet i 1 Róża Męska w Żaganiu oraz 2 Róże w Kolonii Laski (1 kobiet i 1 mężczyzn) i 1 Róża w Starym Żaganiu – w sumie prawie 200 osób,

 

  • Caritas: 11 osób,

 

  • Krąg Biblijny: 20 osób,

 

  • Parafialna Rada Duszpasterska: 18 osób; Rady Kościołów w Kolonii Laski i w St. Żaganiu po 6 osób.

 

Na koniec parę słów o trzech znakach tożsamości naszej parafii, trzech charyzmatach naszej wspólnoty – wokół których chcielibyśmy budować duszpasterstwo:

 

  1. Charyzmat spotkania. Nawidzenie NMP – tytuł naszego kościoła – to spotkanie św. Elżbiety i Maryi, spotkanie dodające sił w trudnym życiu, jakie miały te święte kobiety.

 

Pragniemy, żeby nasz kościół był szansą na spotkanie. 1. Każda Msza św. zachęca  do spotkania. 2. Nasz odpust parafialny – jest odpowiedzią na potrzebę spotkania. 3. Chcielibyśmy też raz w miesiącu na placu przed kościołem dawać okazję do krótkiego spotkania po Mszy św. o 12.15 np. przy filiżance kawy – chodzi o to, by ośmielać i spotkać kolejne osoby, które chciałby i mogłyby brać żywszy udział w życiu naszej wspólnoty.

 

  1. Charyzmat Bożego Grobu i cmentarza – jest to charyzmat pokonywania słabości, chryzmat wiary w zmartwychwstanie.

 

Chodzi najpierw o przywrócenie w naszej parafii religijnego i duchowego znaczenia kaplicy Bożego Grobu Pańskiego. Dzieje się to już się poprzez – troskę o kwiaty, indywidualną modlitwę, wspólną modlitwę przy Grobie w: święto Podwyższenia Krzyża, Wszystkich Świętych, Wielkanoc, święto Marii Magdaleny. Są już pierwsze pielgrzymki do Grobu Pańskiego, planowany jest rajd rowerowy z Z. Góry – 22.04.2017 r. W tym charyzmacie mieszczą się nasze pielgrzymki do Bożych Grobów w: – Goerlitz, Nysie, Miechowie – dalej zobaczymy … może Ziemia Święta.

 

  1. Charyzmat miłosierdzia związany z kultem św. Rocha w naszej parafii – jest to charyzmat opieki nad ubogimi i chorymi, troski o dzieła wobec potrzebujących dzieci.

 

Figura św. Rocha – patrona chorych i biednych umieszczona jest od kilkuset lat w bramie nad wejściem do naszego kościoła od. ul. Piastowskiej. Inna figura św. Rocha z XV w., która przez stulecia była czczona w naszym kościele w kaplicy bocznej – obecnie jest w muzeum w dużym kościele. Chodzi o odkrywanie znaczenia np. parafialnej Caritas, która prowadzi – świetlicę dla dzieci, przygotowuje podarunki świąteczne dla chorych, zbiera i rozdziela dziesiątki ton żywności dla biednych, przygotowała ponad 100 paczek dla dzieci z domów dziecka z okazji Bożego Narodzenia, wspiera Dom Samotnej Matki. Inspiracją jest tu dla nas nauczanie papieża Franciszka i jego zachęta do czynienia miłosierdzia.